S mlékem nebo bez?

Ačkoli v našich končinách není čaj s mlékem příliš populární, ve východních zemích a v Anglii se těší velké oblibě. Do čaje se však nepřidává pouze obyčejné mléko, někteří lidé preferují mléko kondenzované či dokonce smetanu.

Jaký to má vůbec důvod? S mlékem se tradičně konzumují čaje černé, které bývají nahořklé, svíravé či zemité chuti. Sladkost mléka dokáže tyto chutě zjemnit, je však třeba s ním pracovat opatrně, neboť jeho přílišné množství způsobí ztrátu typické chuti čaje místo jejího rozvinutí. Pokud tedy chcete ochutnat něco nového a s mlékem v čaji začínáte, přidejte prvně pouze malé množství, ať si celý čajový zážitek rovnou nezkazíte.

Zajímavé spojení chutí nabízí indické čaje typu "masala chai". Typicky se jedná o černý čaj ve spojení se silným kořením a mlékem. Je možné buď zakoupit zvlášť čaj a koření na přípravu, nebo se nabízejí již hotové směsi. Základem koření je vždy kardamom a zázvor, další koření jsou pak používána dle geografické oblasti či zvyků různých indických rodin. Můžete tak v čaji masala najít hřebíček, pepř, anýz, lékořici, kurkumu a spoustu dalších druhů koření. Čaj se vylouhuje ve vodě a dle chuti se typicky přidává 1/2 nebo 1/4 šálku mléka.

I my nabízíme čaje na způsob masaly: černý klasický blend Anichai, Rwandský čaj Thé des Mille Collines či zelený kořeněný Vert Chai.

Náš tip: Zkuste Anichai připravovat přímo v mléku. Ano, čtete správně - žádná voda, pouze mléko. Přivedete mléko k varu a přidáte 1,5 g čaje na 100 ml mléka. Mícháte 5 minut (pozor, aby se vám mléko nepřipálilo). Poté přecedíte, dosladíte dle chuti a užijete si zajímavého zážitku.